https://www.traditionrolex.com/33 1alphasolar CZ - Sluneční cykly - Solar Cycles a vliv na výrobu elektřiny
Elektřina ze sluníčka pro každého, to je ostrovní systém. https://www.traditionrolex.com/33
https://www.traditionrolex.com/33
https://www.traditionrolex.com/33
Nacházíte se v kategorii Průvodce fotovoltaikou - jak, co a proč vybírat >>  Sluneční cykly - Solar Cycles a vliv na výrobu elektřiny

Sluneční cykly - Solar Cycles a vliv na výrobu elektřiny

Nejnovější informace o intenzitě slunečního záření a vlivu slunečních cyklů na výkon fotovoltaické elektrárny.

     Slunce svítí ve slunečních cyklech. Tyto cykly jsou dlouhé 22 roků. 11 roků intenzita slunce stoupá a 11roků intenzita klesá. To znamená, že slunce může být ve svém maximu, což je ideální ale to už proběhlo nebo ve svém minimu, a to se k nám blíží. Poslední sluneční maximum mělo být dle vědeckých poznatků kolem roku 2012-2013. Ze záznamů elektrárny 24Kw, kterou provozuji v Praze od roku 2010 - graf je na prvním obrázku - je ale patrné, že maximum intenzity slunečního záření bylo v roce 2011. V současné době se intenzita slunečního záření snižuje. A tento trend bude pokračovat až do roku 2022-2023, tedy následujících 8-9 let. Tyto informace jsem získal ze stránek NASA  při hledání odpovědí na otázku: Proč naše fotovoltaika z křemíkových panelů vyrábí stále méně elektřiny a jaký bude trend následujících roků?

    Roční přehledy dat z aktuálního provozu křemíkové elektrárny přikládám.
Koncem roku 2010 jsme elektrárnu uvedli do provozu. Rok 2011 byl dobrý. Rok 2012 byl horší.
Rok 2013 opět horší. Proč to tak je? Co je jinak? Výrobci panelů uvádí v záručních podmínkách,
že výkon křemíku se změní až za 10 let. O maximálně 10 %.  Na základě měření jsme zjistili, že elektrárna je v pořádku. V čem je tedy potíž? Ano, je to tak. Potíž je ve slunečních cyklech.

 

Máme stále méně slunečního svitu. A co s tím? S postavenou elektrárnou nic !!!.

    Nový  zájemce o svoji elektrárnu si může koupit nejmodernější tenkovrtstvé panely CIGS, CIS, CGIS, které umí vyrábět elektřinu z několika různých spekter slunečního záření, tedy i z těch, které oko nevidí. Fotovoltaika z těchto panelů má životnost 30-40 let. Panely s  označením CIGS, CIS, CGIS vyrábí elektřinu i v dešti a při oblačnosti, což jiné panely neumí. Pro následujících 10 let kdy se bude intenzita slunečního záření snižovat jsou tedy tenkovrstvé panely nejvodnější technologií na výrobu elektřiny ze slunce. Sestavu fotovoltaiky CGIS můžete koupit v tomto e-shopu www.1alphasolar.cz
 http://www.1alphasolar.cz/kategorie-136-hotove-elektrarny---sestavy-cgis.


Každá sestava jde dodatečně upravit na základě požadavků klienta. Montáž můžeme provézt na klíč, ale pokud umíte dělat i manuálně – rukama,  také se na montáži můžete podílet jako pomocník – montážník- pod odborným dohledem a tím ušetřit peníze za tuto práci.

    Že je kolem nás stále méně viditelného slunečního záření jsme si nevšimly vzhledem ke klimatickým změnám, protože teplota stále stoupá. http://www.meteocentrum.cz/images/zmeny-klimatu/slunce-teplota.png Lidé, kteří studují slunce a jeho vlastnosti,  v souvislosti klimatických změn o tom píší a na webu je k tomu spousta informací. Například tady: http://www.meteocentrum.cz/zmeny-klimatu/slunecni-aktivita.php


    Jaký je tedy výhled do budoucnosti a co nás čeká ve vztahu k fotovoltaickým elektrárnám?
Odborníci ví, že existuje sluneční cyklus dlouhý asi 22 let. V jeho průběhu se slunce dostává po 11 letech na svoje maximum a po dalších 11 letech na svoje minimum. Na obrázku je předpověď o intenzitě záření z roku 2008.http://www.nasa.gov/images/content/352127main_solar_cycle_prediction_226.jpg Je vidět, že se vědci o pár let netrefili , což však v článku někteří odborníci v té době předpověděli . Propad začal dřív, zřejmě v roce 2012 a bude ještě 11 roků pokračovat, což je polovina z uvedených 22 let.

    Americká NASA to zveřejnila na internetu už v roce 2009 na této stránce.
http://www.nasa.gov/topics/solarsystem/features/solarcycle24_prt.htm    Z grafu provozované fotovoltaiky na obrázku  je patrné, že propad začal dřív. Pokud tedy plánujete pořízení fotovoltaické elektrárny, tenkovrstvé panely technologie CIGS se vám vyplatí rozhodně vínež cokoli jiného, protože výroba elektřiny probíhá ze slabšího slunečního záření a také v nepříznivých slunečních podmínkách, kterých bude v následujících letech dle výzkumu NASA ještě přibývat a slunečního záření a tedy i slunečních dnů bude ubývat.

    Nejvhodnější panely pro evropské použití jsou tedy panely CIGS.

    Nepříznivých dnů se špatnými světelnými podmínkami je v současnosti průměrně 265 za rok, což je 72% z 365 dnů v roce a těch slunečných dnů je pouze 100, což je 28% ročně. Ostatní technologie založené na křemíku, tedy monokrystalické, polykrystalické i amorfní panely pracují dobře pouze na slunci, tedy ve 28% ročně za jasného počasí. A ve zbylých zamračených dnech kterých je těch 72% mají výkon na úrovni 1-5%  z celkového instalovaného výkonu. Podrobnosti najdete v průvodci otovoltaikou: http://www.1alphasolar.cz/kategorie-135-pruvodce-fotovoltaikou---jak,-co-a-proc-vybirat
    A vzhledem ke slunečnímu cyklu, ve kterém se bude následujících 10 let intenzita slunečního záření zmenšovat mají CIGS panely v zamračeném a deštivém počasí o 20-30% vyšší výkon který se bude hodit každému majiteli těchto nové FVE z těchto panelů.  Při plném osvitu ve slunném dni mají CIGS,CGIS,CIS panely také srovnatelný a nebo vyšší výkon o10-20% než jiné technologie, v závislosti na úhlu naklonění a druhu panelů. Je to dané tím, že elektřinu vyrábí CIGS,CGIS,CIS z několika různých spekter slunečního záření a včetně okem neviditelné záření. A protože pracují i s rozptýleným světlem, jsou tím předurčeny k celoročnímu využívání. Pokud tedy chcete systém, který pro vás bude mít elektřinu v průběhu celého roku, pak je elektrárna z CGIS nejvhodnější řešení.
http://www.1alphasolar.cz/kategorie-136-hotove-elektrarny---sestavy-cgis

Seřadit:
Není co zobrazit
https://www.traditionrolex.com/33